İşçi Kadın Hakları

İşçi Kadın Hakları

4 Ocak 2020 0 Yazar: iskur

Giriş:

Ülkemizde Kadının Egitim Sıkıntısı Erkege göre Eğitim vb. Durumlarda Özgürlükleri bulunmaması.İşçi kadının Erkeklere göre Sayısı düşük Seviyede olmasıdır.
Ülkemizde Sosyal sorumluluk Projeleri yapılınca Kadın işçi artımı Sağlanmıştır.Kadınların büyük bir bölümü çalışma haklarının bilincinde olmadıkları için büyük hak kaybına uğradıkları görülmektedir.

*4857 Sayılı İş Kanununda Kadınlara Yönelik Düzenlemeler
İş hayatında Erkeklere göre Kadın İşçilerin yer bulabilmesi için Kadınlara yönelik koruyucu düzenlemeler getirilmiştir.
*Kadını erkekden ayırmamak için 4857 sayılı kanunun 5.maddesini ortaya koymuştur.Bu durumda işveren Erkek işçiye göre Kadın işçiyi gebelik vb. olaylardan dolayı ayrımcılık yapamamaktadır.

*4857 Sayılı Kanunun 72.maddesinde Yer Altında ve Su Altında Çalışma yasağı gelmiştir. Erkeklerde 18+ Kadınlarda yaş sınırı yoktur.
*4857 Sayılı Kanunun 74.maddesi Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni hakları vardır.Kadın İşçinin Dogumdan önce 8 Dogumdan sonra 8 hafta Toplam 16 hafta olmak üzere çalıştırmamaları esastır. Ancak doktor onaylı kadın işçi isterse doğumuna 3 hafta kalana kadar çalışabilir.
Hamilelik süresince Kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

*5510 Sayılı kanunun 18.maddesine göre Sikortalı kadının analığı halinde Dogum öncesi ve Doğum sonrası toplam 16 hafta için geçici olarak iş görmezlik ödeneği verilir.
Toplam Asgari ücrete göre en az 6.969 tl dir.

*5510 Sayılı Kanunun 16.maddesine göre gelir veya aylık alan kadına çocuk başına 202 tl emzirme ödeneğidir.

*5510 Sayılı Kanunun 41. Maddesine göre Doğum borçlanması üç defa mahsus olmak üzere Doğum tarihinden sonra 2 yıl süreyi geçmemek kaydıyla borçlanıcak.

*4857 Sayılı İş Kanunun 14. Maddesi gereğince Kadın İşçi evlendiği taktirde işten çıkması halinde iş sözleşmesini tek taraflı fes etme hakkına sahiptir.işveren bu konuda tazminat ödeneğini vermekle zorunludur.