Seracılık Nasıl Yapılır – Kazançlı Mıdır?

Seracılık Nasıl Yapılır – Kazançlı Mıdır?

6 Aralık 2019 0 Yazar: iskur

Seracılık Nasıl Yapılır  yada seracılıkta para varmıdır gibi sorulara cevap vericem.Seracılık son zamanlarda sıklıkla uygulanan karlı işler arasında bulunmaktadır. Tarım ve çiftçilik uğraşmayı seviyorsanız şayet sizde bu işe başlayabilirsiniz

Seracılık Nedir?

Seracılık hakkında bilgi;Seracılık, elverişli bir toprağa olmayan arazilerde yetişmemekte olan ürünler içerisinde uygulanan sene süresince imalat sağlayabilen suni alanlara denmektedir. Seracılıktaki ehemmiyetli nedenler ise ürün yetiştirmek içerisinde ışık, hava, nem gibi etkenlerin tamamiyle suni olmasıdır.

Bu suni olan bileşenlerin belli bir doğru sevide tutulması neticeninde yer aldığı alanda ekonomik yeterlilik artmaktadır. Pazar’a ürün yetiştirme meselesi ortadan kalkar. Bitkilerin niteliği ve randımanı her geçen gün artar. Bir seneden çok ürünlerde imalat yapma talihi gerçekleşir.[ads1]

Ülkemizde iki değişik bölgede seracılık uygulanmaktadır. Bunlar alçak seralar ve yüksek seralar olarak ikiye ayrılmaktadır. Alçak seralar daha fazla ufak seralardır. Alçak seralarda işçilik defa çoktur. Risk seviyesi yüksektir. Ürün kayıp seviyesi sık sık yaşanmaktadır. Alçak seralar tabii afetlere dayanıksızdır. Yüksek seralar ise bilhassa devasa yatırım yapmış girişimcilerindir. Yalnız bu yüksek seralar kurabilmek içerisinde ilave olarak malumat ve teknolojiye gereksinim duyulmaktadır. Ülkemizde bu seralar devasa besin firmaları doğrulusunda uygulanmaktadır. Seracılık yapar iken sıhhatli neticeler almak ve yüksek gelir elde etmek içerisinde kimi kaidelere ilgi faktörüz gereklidir.

Öncelikle seranızı kuracağınız yer seçimi defa ehemmiyetlidir. Sera içerisinde ışık olmazsa olmazdır. Güneş ışığını kesinlikle alan bir yer seçilmesi ürünlerin yetişmesi yönünden epey ehemmiyetlidir. Bir öteki ise su seralarda epey çok kullanılmaktadır. Su ile ilgili mesele yaşanmayacak yer seçimi ehemmiyetlidir. Toprak da seracılık da çok önemli olan bir başka etkendir. Toprağın bereketli meydana gelebilmesi lazım olur. Seracılık gerçekleştireceğiniz ilk ismim olarak toprak analizi yapmanızda yarar bulunmaktadır. Sıcaklık da serada yetişen ürünler içerisinde ciddi bir ehemmiyet taşımaktadır. Sera yer seçimini kimi bitkilerin sıcak alanlarda yetişmesi vaziyetinden kaynaklı buna da defa dikkat etmek gerekir.

Seracılık Ne Şekilde Yapılır?

Seracılık yapmak istiyorum,Seracılık nasıl yapılır,Seracılık işine girmek istiyorsak serayı kuracağınız kısmı belirlemeniz lazım olur. Sonrasında ise seranızın alçak mı yok ise yüksek sera mı olacağına hüküm vermeniz lazım olur. Alçak ya da yüksek seraları kurmak tamamiyle sizin parasal gücünüze bağlıdır. Yüksek sera kurabilmek içerisinde sermayenizin minimum 300 ile 500 bin arasında olması lazım olur. Bu kadar sermayeniz yok ise şayet alçak sermayelere yönelebilirsiniz. Seracılık yapar iken ikinci ehemmiyetli kaide ise yetiştireceğiniz nebatlardan geçmektedir. Bitki seçimi epey ehemmiyetlidir. Doğru nebat seçiminde bilgili değilseniz şayet bu işle ilgilenen besin şirketlerine gittikçe takviye alabilirsiniz. Seranızı kurmak için makul kısmı seçip doğru nebatları de aldıktan ardından sera yapımına başlamış ürünlerinizi yetiştirebilirsiniz.

Seracılık Nasıl Yapılır

Seracılık Yaparak Para Kazanmak

Zaten seracılık alanında dünya ülkeleri arasında başı çeken ülkelerden bir tanesi de Türkiye olarak gösterilmektedir. Piyasadan gelen talepler, ihracat fırsatları gibi nedenler dolayısıyla seracılık alanına yapılan yatırımlar bir çığ gibi büyümekte. İlaveten; bu alanda büyük ölçekli işletmelerin yanı sıra küçük ölçekli girişimcilerin kazancı da azımsanamaz nitelikte. Tabii ilerleyen teknolojiyle, seracılık da bir anlamda boyut değiştirdi.[ads2]

Peki, kimler seracılık yapabilir? Seracılık yaparak ne kadar para kazanılır? İşte bu soruların cevaplarını aşağıda inceleyeceğiz.

Öncelikle bu işin tüm detaylarını öğrenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Yani bu iş alanındaki ölçütünüz ne olacak? Küçük ölçekli bir sera mı, yoksa büyük girişimcilerle rekabete girecek bir sera mı kurmak istiyorsunuz? Seranızda ne yetiştireceksiniz? Pazar araştırması yapıp rakiplerinizi tanıdınız mı? İşte bu tarz soruların cevaplarını verdikten sonra öncelikli işlerinizden başlayarak seracılığa adım atabilirsiniz. Mesela, bulunduğunuz bölgedeki popüler ürünlerin ne olduğunu öğrenmelisiniz. Ayrıca seranızı kuracağınız alanı seçerken de dikkatli davranmalısınız. Çünkü seranın kalabalık yolların yakınlarına kurulması oldukça önemlidir. Böylece potansiyel müşterilerinizi kaçırmamış olursunuz.

Öte yandan yetiştirdiğiniz ürünleri satabilmek için yerel marketler, büyük firmalar, toptancılar ile iletişime geçmeniz ve sürekli olarak ürün satabileceğiniz yerleri bulmanız gerekmektedir. Seracılık alanında kullanılacak teknolojik ürünleri yakından tanımalı, bunların arasından size en uygun olan sistemleri seçmelisiniz. Mesela, kesme çiçekçilik alanında mı üretim yapacaksınız, sebze meyve alanında mı? Tüm bunlara detaylı bir araştırmanın sonucunda karar vermelisiniz.

Kimler Seracılık Yaparak Para Kazanabilir?

Bu iş öyle bahçenizde birkaç sebze meyve yetiştirmeye benzemez. Zaten seracılık alanından iyi kazanç elde etmek için en az 20 dönümlük bir alanda üretim yapmanız gerekir. Bu kadar büyük bir arazi almak ya da kiralamak, sera kurmak, gereken teknoloji sistemlerini almak, tüm bunlar için bir miktar yatırım yapmanız şart.

Yani elinizde sermaye bulunması gerekiyor. Elbette bu iş için devletin sunduğu teşviklerden de faydalanabilirsiniz. Öte yandan seracılık işi gerçekten yapıp yapamayacağınızı anlamak için deneyimli seracılarla görüşmeli ve işin inceliklerini yerinde öğrenmelisiniz. Yüzlerce bitkiye, sebzeye, meyveye bakmak, onların hastalıklarıyla uğraşmak, alıcı bulmak tüm bunların avantajlarını ve dezavantajlarını iyice araştırmalısınız. Sonuçta seracılık yapıp yapamayacağına karar verecek olan yine sizsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5.000 TL'ye Kadar Sermayesi Olanlar İçin İş Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.